Jdi na obsah Jdi na menu
 


STRAŠIDELNÉ UDÁLOSTI V CANNETO DI CARONIA 
Výjimečný stav: hoří auta i nábytek, mobilní telefony samy volí, televizory se zapínají a to vše jakoby kouzlem. Vědci jsou bezradní: Jaká tajuplná energie děsí obyvatele sicilského Canneto di Caronia?

Toho večera nebylo na sicilském severním pobřeží mezi Messina a Palermo k vidění ani slyšení nic mimořádného. A přece se stalo něco neuvěřitelného. Přesně ve 21:16 přijížděl A. Siracusano svým Fiatem Fiorino po pobřežní silnici 113 do vesnice Canneto di Caronia. Jakmile odbočil na via del Mare, začalo auto náhle samo houkat. Antonio Siracusano zastavil a vystoupil, aby se podíval, co se děje. To mu zachránilo život. Okamžik později stálo celé auto v plamenech a explodovalo.

V tutéž dobu chtěl N. Pezzino zaparkovat svůj Fiat Punto asi o 500 metrů od via del Mare. Než vypnul motor, měl právě ještě čas podivit se zvláštním tónům, které vydával navigační systém v jeho voze. Pak z přístroje vyšlehl ostrý plamen. N.  Pezzino utrpěl popáleniny. Žár byl tak velký, že puklo čelní sklo.

Tohoto večera ve 21:18 centrála italského Telecomu zaznamenala, že veškeré mobily přihlášené v oblasti kolem Canneto di Caronia začaly volit neexistující telefonní čísla. Mobily přitom vysílaly na frekvencích, jichž normálně vůbec nemohou používat.

Ve 21:20 se P.  Pizzuto se svým psem Edmondem procházel na pláži poblíž via del Mare. Náhle ho udivil zvláštní zápach, a pak se vyděsil k smrti: jeho obuv zesílená kovovými dráty stála v plamenech a hořela mu pravá nohavice. Pizzuto utrpěl těžká poranění. Tragicky skončil tento večer i pro jeho psa: rozběhl se po pláži a náhle se svalil mrtvý. Později zvěrolékař diagnostikoval srdeční infarkt.

Jiný den, ve 21:24 hodin, se přímo před očima profesora fyziky G. Maschio, pověřence italské vlády pro ochranu před katastrofami, odehrála nejpodivnější událost, kterou kdy zažil. Právě v jednom z domů na via del Mare, kde už bylo zásobování elektřinou dávno odstaveno, instaloval bateriemi napájené měřící přístroje v místnosti, v níž až na jedinou židli s kovovými pružinami nebylo vůbec nic. Zčistajasna pokoj prosvětlila jasná záře: židle hořela a o chvilku později z ní byla jen hromádka popele.

Co se to proboha děje v Canneto di Caronia? Provozuje tam své neplechy poltergaist?

"Něco je tam venku", říkal profesor Maschio a ukazoval před kamerami italské televize na moře. "Něco tam venku se stará o to, že se zde může vytvořit nepochopitelně mohutné magnetické pole, pole tak silné, že bych nikdy nepovažoval za možné, že na této planetě vůbec může existovat."

Autodílna v Canneto di Caronia měla příštího dne hodně práce: řidiči se nemohli dostat do svých vozidel, protože dálková ovládání zámků samovolně změnila kódy.

Případy, které se odehrály v ten večer 19. února, neponechaly římské vládě žádnou volbu: pro vesnici Canneto di Caronia byl vyhlášen výjimečný stav. Domy v dotčeném pásmu byly vyklizeny, ulice uzavřeny a obyvatelům zajištěno náhradní ubytováni. Svolaná vyšetřovací komise se musela zabývat jedinou otázkou: Co se stalo v Canneto di Caronia?

Tyto prapodivné případy začaly už 24. ledna, když v bytě Nino Pezzino na via del Mare náhle vzplála pojistková skříňka. Italská elektrárenská společnost ještě téhož dne nahradila vyhořelé zařízení moderním. Avšak to rovněž vyhořelo ještě téhož večera kolem 20:30. Současně se po Canneto di Caronia vznítily elektrické aparáty v 29 domech.

Elektrárna se příštího dne pokoušela všechny škody opravit. Ale strašidlo bylo tady a nehodlalo zmizet: v příštích dnech, až do 8. února, hořely elektrické aparáty znovu a znovu. Pak už si elektrárenská společnost Enel nevěděla rady a odpojila vesnici od sítě. Odborníci Enel pak prohlíželi domy bez proudu. Při tom nafilmovali neuvěřitelný úkaz: televizní přijímače a stereoaparatury se zapínaly a v temných ulicích městečka začala dunět hlasitá hudba, žárovky se rozzářily tak jasně, až prohořela jejich vlákny - a to vše bez proudu!

9. února zajistila vesnici jednotka civilní a katastrofické obrany. Také ona měla objasnit jedinou otázku: Co se tu děje??

11. února dorazili Římem pověření odborníci, profesoři fyziky z universit v Palermu a Turinu, kteří ve vesnici rozmístili spoustu měřidel. Mimořádný tým z vědecké stanice u blízké Etny vyšetřoval, zda podivné události nevyvolávají jevy v nitru země. Vědci ale nedospěli k žádnému výsledku.

Šéf výzkumu z university Palermo, G. Gregori, míní, že se jedná o podobný jev jako polární záře, jen tisíckrát silnější. Gregori: "Možná to je podobný jev jako Eliášův oheň nebo něco, co se podobá kulovému blesku. Ale přiznávám, že to není obzvlášť hodnověrné."

Turínská vysoká škola promptně odporovala. Expert na elektrické náboje, astrofyzik G. Comoretto, patrně nepřipouštějící nic mimo klasické dogma, řekl: „Na Zemi neexistuje polární záře tak silná, aby mohla spálit židli. Kromě toho nebylo nikdy vědecky dokázáno, zda něco takového jako kulový blesk vůbec existuje.“

Prokuratura v Messině poté zahájila vyšetřování proti neznámému a zapojila do věci vojenskou kontrarozvědku Sismi. Ale ani vojáci nemají vysvětlení, jen podezření: Mohl nějaký národ na světě tajně vyrobit úplně nový typ ponorky, která disponuje novým pohonem, vytvářejícím gigantické magnetické pole? Ale proč by se pak tento stroj neustále vracel zrovna k pobřeží u Canneto di Caronia? Je snad důvod v tom, že tam dole, u mořského dna, pramení sladkovodní zdroje?

Radiolog G. Maschio z univerzity Messina míní: "Jisté je tolik, že toto magnetické pole, ať už pochází odkudkoliv, je tak mocné, že ohrožuje lidské zdraví. Canneto di Caronia možná bude muset být úplně opuštěno."